Czym jest Wspinaczka?
Wspinaczka sportowa
[Rozmiar: 236481 bajtów] Dyscyplina wspinaczki, alpinizmu czy taternictwa, wielu nie zorientowanym osobą kojarzy się głównie z górskimi i wysokogórskimi wyprawami na niedostępne zaśnieżone szczyty Alpejskie, Kaukaskie, Himalajskie, zdobywaniem skalnych urwisk gdzieś w dzikich i odległych rejonach wspinaczkowych świata, ewentualnie z akrobatycznymi wyczynami "muskularnych atletów" walczącymi z siłami grawitacji na odchylonej od pionu tzw. przewieszonej, skalnej ścianie gdzieś w rejonie Jury Krakowsko Częstochowskiej.



O wspinaniu, a raczej o górach głośno jest również przy okazji wypadków mających w nich miejsce, którym w większości przypadków ulegają osoby nie przygotowane odpowiednio do ich odwiedzania, amatorzy mocnych wrażeń, bez wyobraźni, doświadczenia i przeszkolenia.

Rzadziej wspinaczka kojarzona jest z zawodami sportowymi, z wspinaczką skałkową, rekreacyjną, rodzinną, z coraz bardziej popularnym boulderingiem (wspinaczka na głazy), zdobywaniem mostów, murków i bunkrów, sztucznych ścianek w odpowiednio przygotowanych centrach, halach wspinaczkowych usytuowanych w samych sercach miast, niekiedy tuż obok naszego miejsca zamieszkania. Może warto jest zainteresować się tą dyscypliną. Tak na prawdę prawie każdy może ją uprawiać, nie wymaga ona nie wiadomo jakich umiejętności i predyspozycji fizycznych, wystarczy podstawowe przeszkolenie obejmujące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i niezbędnych czynności, które można odbyć u uprawnionego instruktora już w trzy dni. Co jest potrzebne? Ważne są jedynie chęci i pragnienie przeżycia wspaniałej przygody.

[Rozmiar: 236481 bajtów] Na szczęście wspinaczka to bardzo złożona i urozmaicona dyscyplina balansująca na granicy sportu wyczynowego, zawodowego, amatorskiego, rekreacji i turystyki kwalifikowanej, formy spędzania wolego czasu, w zależności od podejścia uprawiającej ją osoby.

Jedną z jej odmian są zawody we wspinaczce sportowej, będące rywalizacją pomiędzy wspinającymi się zawodnikami, najczęściej mającej miejsce na sztucznych obiektach wspinaczkowych - ściankach wspinaczkowych, murkach; oraz niekiedy na skałach. Rozgrywane są w trzech podstawowych konkurencjach: wspinaczki na trudność (upraszczając liczy się wynik najwyżej osiągniętego punktu na ścianie - na określonej, odpowiednio trudnej drodze - przez wspinacza), wspinaczki na czas (przybliżając, liczy się najlepszy czas przejścia określonej, dosyć łatwej dla zawodników drogi wspinaczkowej) oraz wspinaczki "boulderowej" (czyli pokonywania krótkich, bardzo trudnych kilku ruchowych sekwencji po ułożonym z chwytów tzw. Boulderze - niskiej formacji którą pokonuje się bez liny, jedyną asekuracją są materac pod ścianką i osoba asekurująca spadającego wspinacza, tak by bezpiecznie wylądował na materacu tzw. Spoter - tu podobnie jak w konkurencji na trudność liczy się najwyżej osiągnięty punkt, chwyt na ścianie). Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych wyróżniamy kategorie seniorów i juniorów oraz kobiet i mężczyzn dla których prowadzone są osobne klasyfikacje. Organizowane są również zawody we wspinaczce lodowej, na zamarzniętych lodospadach lub sztucznych ściankach lodowych - są one nadal mało popularne.

[Rozmiar: 236481 bajtów] W Polsce rozgrywane są zawody z cyklu Mistrzostw i Pucharów Polski organizowane pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu (www.pza.org.pl) który sprawuje pieczę nad prawidłowym ich przebiegiem, opracowaniem i ujednolicaniem przepisów ich organizowania, klasyfikacją zawodników w rankingach, wydawaniem licencji zawodniczych, itp. Ponad to spotkać się możemy z zawodami komercyjnymi organizowanymi przez różne firmy, instytucje i organizacje, zawodami akademickimi związanymi z sekcjami uczelnianymi, oraz zawodami lokalnymi organizowanymi przez społeczności wspinaczkowe z różnych miast. W ramach wspinaczki rekreacyjnej organizowane są także zawody dla "wszystkich chętnych" przy okazji festynów, pikników i innych imprez masowych.